Upcomning Events

Candidate list of Left Front  in the Lok Sabha Elections 2014.

2014-03-18

 

List of Seats to be Contested by the Left Front in the Lok Sabha Elections 2014.

WEST BENGAL:
 
Constituency No. & Name     Party & Candidate
1. COOCHBEHAR (SC)          AIFB    Dipak Kumar Roy
2. ALIPURDUAR (ST)             RSP      Monahar Tirkey
3. JALPAIGURI (SC)               CPI(M) Mahendra Kumar Roy
4. DARJEELING                      CPI(M) Saman Pathak
5. RAIGANJ                             CPI(M) Md. Salim
6. BALURGHAT                       RSP      Bimal Sarkar
7. MALDAHA UTTAR             CPI(M) Khagen Murmu
8. MALDAHA DAKSHIN        CPI(M) Abul Hasnat Khan
9. JANGIPUR                            CPI(M) Muzaffar Hossain
10. BAHARAMPUR                  RSP      Pramathes Mukherjee
11. MURSHIDABAD                CPI(M) Badarudzza Khan
12. KRISHNANAGAR              CPI(M) Dr. Santanu Jha
13. RANAGHAT (SC)               CPI(M) Archna Biswas
14. BANGAON (SC)                 CPI(M) Dr. Debesh Das
15. BARRACKPUR                   CPI(M) Subhasini Ali
16. DUM DUM                          CPI(M) Dr. Asim Dasgupta
17. BARASAT                            AIFB    Dr. Murtaza Hossen
18. BASIRHAT                           CPI      Nurul Huda
19. JAYNAGAR (SC)                RSP      Subhas Naskar
20. MATHURAPUR (SC)          CPI(M) Rinku Naskar
21. DIAMOND HARBOUR       CPI(M) Dr. Abul Hasnat
22. JADAVPUR                           CPI(M) Dr. Sujan Chakraborty
23. KOLKATA DAKSHIN        CPI(M) Dr. Nandini Mukherjee
24. KOLKATA UTTAR             CPI(M) Rupa Bagchi
25. HOWRAH                            CPI(M) Sreedip Bhattacharya
26. ULUBERIA                          CPI(M) Sabiruddin Mollah
27. SREERAMPUR                   CPI(M) Tirthankar Roy
28. HOOGHLY                         CPI(M) Pradip Saha
29. ARAMBAG (SC)                CPI(M) Shakti Mohan Malik
30. TAMLUK                           CPI(M) Sk. Ibrahim Ali
31. KANTHI                             CPI(M) Tapas Sinha
32. GHATAL                            CPI      Santosh Rana
33. JHARGRAM (ST)                CPI(M) Dr. Pulin Behari Baskey
34. MEDINIPUR                        CPI      Probodh Ponda
35. PURULIA                              AIFB    Narahari Mahato
36. BANKURA                           CPI(M) Basudeb Acharya
37. BISHNUPUR (SC)                CPI(M) Susmita Bauri
38. BARDHAMAN PURBA        CPI(M) Iswar Chandra Das
39. BARDHAMAN DURGAPUR  CPI(M) Sk. Saidul Haque
40. ASANSOL                           CPI(M) Bangsha Gopal Choudhury
41. BOLPUR (SC)                      CPI(M) Dr. Ramchandra Dom
42. BIRBHUM                            CPI(M) Dr. Kamre Elahi
 
KERALA :
S.No    Name of Candidate           Constituency Name   
1          Philippose Thomas [CPI(M) Ind]       Pathanamthitta           
2          Joyce George [CPI(M) Indt]              Idukki 
3          Christi Fernandez [CPI(M) Ind           Ernakulam      
4          Innocent [CPI(M) Inde                      Chalakkudi     
5          V. Abdul Rahiman [CPI(M) Ind]       Ponnani         
6          A. Sampath                                       Attingal           
7          M.A. Baby                                        Kollam           
8          C.B. Chandrababu                             Alappuzha      
9          P.K. Biju                                           Alathoor         
10        M.B. Rajesh                                      Palakkad
11        P.K. Sainaba                                     Malappuram   
12        A. Vijayaraghavan                              Kozhikkode    
13        A.N. Shamseer                                  Vadakara        
14        P.K. Sreemathi                                   Kannur           
15        P. Karunakaran                                  Kasargode
 
TRIPURA :
S.No    Name of Candidate        Constituency Name   
1          Jitendra Chowdhury                 Tripura East (ST)        
2          Sankar Prasad Datta                Tripura West
 
RAJASTHAN :
S.No    Name of Candidate         Constituency Name   
1          Pala Ram                                 Shri Ganganagar        
2          Inder Singh Poonia                  Churu
3          Amraram                                 Sikar
 
TAMILNADU :
S.No    Name of Candidate       Constituency Name   
4          U.Vasuki                                North Chennai
5          S.Tamil Selvi                          Thanjavur       
6          S.Sridhar                                Trichy 
7          P.R.Natarajan                        Coimbatore     
8          N.Pondi                                  Dindigul         
9          K.Samuvel Raj                        Virudhunagar  
10        G.Anandan                              Viluppuram
11        B. Vikiraman                           Madurai          
12        A.V. Bellarmin                         Kanyakumari
 
UTTARAKHAND:
S.No    Name of Candidate         Constituency Name   
1          Shiv Prasad Deoli                   Tehri               
 
UTTAR PRADESH:
S.No    Name of Candidate          Constituency Name   
1          Nafeesuddin    Moradabad     Moradabad
2          Hiralal Yadav  Varanasi         Varanasi
 
PUNJAB:
S.No    Name of Candidate           Constituency Name   
1          Sukhwinder Singh Sekhon       Ludhiana       
2          Balbir Singh Jadla                   Anandpur Sahib          
 
ODISHA
S.No    Name of Candidate         Constituency Name   
1          Ali Kishore Patnaik                 Berhampur      
 
MAHARASTRA:
S.No    Name of Candidate         Constituency Name   
 1         Tanaji Jaybhave                      Nashik                      
2          Hemant Waghere                    Dindori (ST)   
3          Ladak Kharpade                     Palghar (ST)
 
MADHYA PRADESH:
S.No    Name of Candidate         Constituency Name   
1          Lata Bharbore (W)                  Jhabua-Ratlam (ST)    
2          Akhilesh Yadav                       Gwalior           
 
LAKSHADWEEP:
S.No    Name of Candidate         Constituency Name   
1          Dr. Muneer                             Lakshadweep  
 
KARNATAKA:
S.No    Name of Candidate         Constituency Name   
1          Yadav Shetty   Mangalore       Dakshina Kannada
2          Srirama Reddy Chikballapur   Chikballapur
 
JHARKHAND:
S.No    Name of Candidate          Constituency Name   
1          Rajinder Singh Munda             Ranchi
2          Jyotin Soren                            Rajmahal (ST) 
 
 
 
HIMACHAL PRADESH:
S.No    Name of Candidate         Constituency Name   
1          Jagat Ram                              Shimla (SC)    
2          Kushal Bharadwaj                  Mandi 
 
HARYANA:
S.No    Name of Candidate           Constituency Name   
1          Master Sher Singh                   Bhiwani & Mohindergarh       
2          Ram Kumar Bahbalpuria         Sirsa (SC)        
3          Phool Singh Sheokand            Hisar   
 
GUJARAT :
S.No    Name of Candidate            Constituency Name   
1          Singhjibhai Katara                  Dohad (ST)     
 
ASSAM :
S.No    Name of Candidate        Constituency Name   
1          Rejamond Ali                         Silchar
2          Khemraj Chetry                      Tejpur            
3          Uddhab Barman                     Barpeta           
 

Chattisgarh  :
S.No    Name of Candidate            Constituency Name
1          Surinder Lal Singh                 Sarguja (ST)
 
Andaman & Nicobar :
 
S.No    Name of Candidate            Constituency Name
1         K G Das                               Andaman & Nicobar

 
 

VIDEOS

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

 

slideshow

Left Front rally

Left Front rally in Kolkata on February 9, 2014.

More slideshow

Lok Sabha Elections 2014.

Lok Sabha Elections 2014.